1812AA122JAT1A
Mfr.Part #
1812AA122JAT1A
Description
CAP CER 1200PF 1KV C0G/NP0 1812
Stock
885
In Stock :
885
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
26.988746mg
Number of Pins :
2
Length :
4.6mm
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Thickness :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
1812
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
4532
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Capacitance :
1200pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV