1812AA121KAT1AJ
Mfr.Part #
1812AA121KAT1AJ
Description
CAP CER 120PF 1KV C0G/NP0 1812
Capacitance :
120pF
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AA121KAT1AJ
KYOCERA AVX 1812AA121KAT1AJ
120pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA121KAT1AJ Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1812AA121KAT1AJ Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm