1812AA102MAT1A
Mfr.Part #
1812AA102MAT1A
Description
CAP CER 1000PF 1KV C0G/NP0 1812
Stock
11
In Stock :
11
Published :
2010
Case Code (Imperial) :
1812
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.6mm
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
1812AA102MAT1A
KYOCERA AVX 1812AA102MAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)