1812AA102KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA102KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Published :
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Feature :
High Voltage
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000pF
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812AA102KATME
KYOCERA AVX 1812AA102KATME
1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA102KATME Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1812AA102KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV