1812AA102KAT9A
Mfr.Part #
1812AA102KAT9A
Description
CAP CER 1000PF 1KV C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1000pF
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Dielectric :
C0G
High Voltage
Depth :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Published :
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812AA102KAT9A
KYOCERA AVX 1812AA102KAT9A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA102KAT9A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AA102KAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV