1812AA101KATME
Mfr.Part #
1812AA101KATME
Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
100pF
C0G NP0
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm