1812AA101KAT1A
Mfr.Part #
1812AA101KAT1A
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
Published :
Length :
4.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric :
C0G
Capacitance :
100pF
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.54mm
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
1812AA101KAT1A
KYOCERA AVX 1812AA101KAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)