18127C683MAT1A
Mfr.Part #
18127C683MAT1A
Description
CAP CER SMD
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Weight :
26.988746mg
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
700V
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
No
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Capacitance :
68nF
Datasheets
18127C683MAT1A
KYOCERA AVX 18127C683MAT1A
68nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
18127C683MAT1A Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 700V is required to operate this capacitor.
18127C683MAT1A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 700V