18127C683KAT2A
Mfr.Part #
18127C683KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1812
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.79mm
Material :
Ceramic
Capacitance :
0.068μF
Depth :
3.2mm
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.794mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
18127C683KAT2A
KYOCERA AVX 18127C683KAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C683KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
18127C683KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V