18127C682KAT2A
Mfr.Part #
18127C682KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 500V X7R 1812
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Pins :
X7R
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.016mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
500V
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
6800pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
18127C682KAT2A
KYOCERA AVX 18127C682KAT2A
6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C682KAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
18127C682KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V