18127C563KAT2A
Mfr.Part #
18127C563KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Length :
4.5mm
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.2004mm
Tolerance :
±10%
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.056μF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
18127C563KAT2A
KYOCERA AVX 18127C563KAT2A
0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C563KAT2A Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
18127C563KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V