18127C473MAT2A
Mfr.Part #
18127C473MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
2.79mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
500V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.047µF
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
18127C473MAT2A
KYOCERA AVX 18127C473MAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C473MAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127C473MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V