18127C473KAT4A
Mfr.Part #
18127C473KAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47nF
Number of Terminations :
2
Height :
2.79mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2mm
Length :
4.5mm
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
10%
Datasheets
18127C473KAT4A
KYOCERA AVX 18127C473KAT4A
47nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18127C473KAT4A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
18127C473KAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V