18127C473KAT2A
Mfr.Part #
18127C473KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Length :
4.5mm
Number of Pins :
2
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.047µF
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.794mm
Tolerance :
±10%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.79mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric :
X7R
Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Width :
3.2004mm
Voltage :
500V
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Temperature Coefficient :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
18127C473KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18127C473KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812 (4532 Metric), Voltage:500V, 18127C473KAT2A pinout, 18127C473KAT2A datasheet PDF, 18127C473KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18127C473KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18127C473KAT2A
0.047μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)