18127C473JAT2A
Mfr.Part #
18127C473JAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1812
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Height :
2.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.047µF
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.794mm
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Datasheets
18127C473JAT2A
KYOCERA AVX 18127C473JAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C473JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
18127C473JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V