18127C472KA12A
Mfr.Part #
18127C472KA12A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric :
X7R
Published :
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated :
500V
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Length :
4.5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
3.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4700pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Datasheets
18127C472KA12A
KYOCERA AVX 18127C472KA12A
4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C472KA12A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
18127C472KA12A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V