18127C333KAT2A
Mfr.Part #
18127C333KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
1.016mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Published :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height :
1.78mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.033µF
Case Code (Metric) :
Length :
4.5mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm