18127C332KAT2A
Mfr.Part #
18127C332KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 500V X7R 1812
Voltage - Rated DC :
700V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Weight :
26.988746mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
3300pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
18127C332KAT2A
KYOCERA AVX 18127C332KAT2A
3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C332KAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 700V is required to operate this capacitor.
18127C332KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 700V