18127C273JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127C273JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
700V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Length :
4.572mm
Capacitance :
0.027μF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.016mm
Datasheets
18127C273JAT2A
KYOCERA AVX 18127C273JAT2A
0.027μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C273JAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 700V allows it to function.
18127C273JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 700V