18127C223MAT2A
Mfr.Part #
18127C223MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1812
Voltage - Rated DC :
700V
Thickness :
1.016mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Tolerance :
±20%
Length :
4.5mm
Width :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.022µF
Height :
1.52mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Datasheets
18127C223MAT2A
KYOCERA AVX 18127C223MAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)