18127C223KAT2A
Mfr.Part #
18127C223KAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Capacitance :
22nF
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Published :
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
500V
Height :
1.4mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
Width :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
18127C223KAT2A
KYOCERA AVX 18127C223KAT2A
22nF 500V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18127C223KAT2A Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127C223KAT2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V