18127C223JAT2A
Mfr.Part #
18127C223JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.022µF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
700V
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.016mm
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Published :
Height :
1.52mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
18127C223JAT2A
KYOCERA AVX 18127C223JAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C223JAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 700V can be used for operation.
18127C223JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 700V