18127C222KAT2A
Mfr.Part #
18127C222KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1812
Surface Mount
Thickness :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
26.988746mg
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
18127C222KAT2A
KYOCERA AVX 18127C222KAT2A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C222KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127C222KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V