18127C153JAT2A
Mfr.Part #
18127C153JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Length :
4.5mm
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Width :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
Capacitance :
0.015µF
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Height :
1.52mm
Published :
Datasheets
18127C153JAT2A
KYOCERA AVX 18127C153JAT2A
0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C153JAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 700V allows it to function.
18127C153JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 700V