18127C124KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127C124KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 500V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.12μF
Width :
3.2004mm
Voltage - Rated :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Length :
4.4958mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
18127C124KAT1A
KYOCERA AVX 18127C124KAT1A
0.12μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C124KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
18127C124KAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V