18127C104MAT4A
Mfr.Part #
18127C104MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
20%
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Max) :
125°C
Surface Mount :
yes
Positive Tolerance :
20%
Width :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Multilayer :
Height :
2.79mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
18127C104MAT4A
KYOCERA AVX 18127C104MAT4A
0.1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
18127C104MAT4A Overview
18127C104MAT4A Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient