18127C104MAT2A
Mfr.Part #
18127C104MAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
HTS Code :
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
700V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.79mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Dissipation Factor :
2.5 %
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Length :
4.5mm
Datasheets
18127C104MAT2A
KYOCERA AVX 18127C104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C104MAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 700V, it can operate.
18127C104MAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 700V