18127C103KAT4A
Mfr.Part #
18127C103KAT4A
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812
Published :
Number of Pins :
Capacitance :
10000pF
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
1.016mm
Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
18127C103KAT4A
KYOCERA AVX 18127C103KAT4A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C103KAT4A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
18127C103KAT4A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V