18127C103KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127C103KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage :
500V
Thickness :
1.016mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
500V
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Height :
940μm
Length :
4.5mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
18127C103KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18127C103KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:500V, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:1812 (4532 Metric), 18127C103KAT2A pinout, 18127C103KAT2A datasheet PDF, 18127C103KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18127C103KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18127C103KAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)