18127C103JAT2A
Mfr.Part #
18127C103JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Width :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Length :
4.5mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
10000pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.02mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Datasheets
18127C103JAT2A
KYOCERA AVX 18127C103JAT2A
10000pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C103JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
18127C103JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm