18127C102KAT2A
Mfr.Part #
18127C102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
500V
Dissipation Factor :
2.5 %
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Width :
3.2mm
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
1000pF
Dielectric :
X7R
Thickness :
1.016mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Published :
Datasheets
18127C102KAT2A
KYOCERA AVX 18127C102KAT2A
1000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127C102KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
18127C102KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V