18127A562JAT1A
Mfr.Part #
18127A562JAT1A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 7 INCH
Multilayer :
No
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
5.6nF
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
18127A562JAT1A
KYOCERA AVX 18127A562JAT1A
5.6nF 500V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18127A562JAT1A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
18127A562JAT1A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V