18127A472KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127A472KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 500V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.778mm
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
4700pF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
18127A472KAT2A
KYOCERA AVX 18127A472KAT2A
4700pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A472KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
18127A472KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V