18127A471JAT2A
Mfr.Part #
18127A471JAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Mount :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±5%
Width :
3.2004mm
Length :
4.5mm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Thickness :
1.016mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
470pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Number of Pins :
2
Weight :
26.988746mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
18127A471JAT2A
KYOCERA AVX 18127A471JAT2A
470pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A471JAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
18127A471JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V