18127A392KAT2A
Mfr.Part #
18127A392KAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Width :
6.35mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
1.78mm
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
Positive Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
Capacitance :
3.9nF
Datasheets
18127A392KAT2A
KYOCERA AVX 18127A392KAT2A
3.9nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18127A392KAT2A Overview
This part is described as having 10% tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 10% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
18127A392KAT2A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V