18127A392JAT2A
Mfr.Part #
18127A392JAT2A
Description
CAP CER SMD
Height :
1.78mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
5%
Length :
4.5mm
Width :
6.35mm
Voltage - Rated DC :
500V
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
3.9nF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Package / Case :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
18127A392JAT2A
KYOCERA AVX 18127A392JAT2A
3.9nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18127A392JAT2A Overview
Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127A392JAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V