18127A332KAT2A
Mfr.Part #
18127A332KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric :
C0G
Thickness :
1.778mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Dissipation Factor :
10 %
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Height :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Published :
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.5mm
Capacitance :
3300pF
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
18127A332KAT2A
KYOCERA AVX 18127A332KAT2A
3300pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A332KAT2A Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
18127A332KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V