18127A332GAT4A
Mfr.Part #
18127A332GAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
3.3nF
HTS Code :
Height :
1.78mm
Tolerance :
2%
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Width :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
18127A332GAT4A
KYOCERA AVX 18127A332GAT4A
3.3nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18127A332GAT4A Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18127A332GAT4A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V