18127A272KAT2A
Mfr.Part #
18127A272KAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
2.7nF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
Width :
6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
10%
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.78mm
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Datasheets
18127A272KAT2A
KYOCERA AVX 18127A272KAT2A
2.7nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18127A272KAT2A Overview
This part is characterized as having 10% tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 10%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
18127A272KAT2A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V