18127A242GAT2A
Mfr.Part #
18127A242GAT2A
Description
CAP CER SMD
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
3.2mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
500V
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2.4nF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Tolerance :
2%
Datasheets
18127A242GAT2A
KYOCERA AVX 18127A242GAT2A
2.4nF 500V Ceramic Capacitor 2%
18127A242GAT2A Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18127A242GAT2A Features
with the voltage - Rated DC of 500V