18127A222KAT2A
Mfr.Part #
18127A222KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Height :
2.54mm
Weight :
26.988746mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
2200pF
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
18127A222KAT2A
KYOCERA AVX 18127A222KAT2A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A222KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127A222KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V