18127A222FAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127A222FAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.016mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2200pF
Multilayer :
yes
Height :
1.52mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
500V
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
18127A222FAT9A
KYOCERA AVX 18127A222FAT9A
2200pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A222FAT9A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
18127A222FAT9A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V