18127A202KAT2A
Mfr.Part #
18127A202KAT2A
Description
CAP CER 2000PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
3.2mm
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
2
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Weight :
26.988746mg
Depth :
3.2mm
Capacitance :
2000pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
18127A202KAT2A
KYOCERA AVX 18127A202KAT2A
2000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A202KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
18127A202KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V