18127A182JAT2A
Mfr.Part #
18127A182JAT2A
Description
CAP CER 1800PF 500V NP0 1812
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1800pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.016mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Weight :
26.988746mg
Datasheets
18127A182JAT2A
KYOCERA AVX 18127A182JAT2A
1800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A182JAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127A182JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V