18127A152JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127A152JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 500V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1500pF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
26.988746mg
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
4.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Published :
Datasheets
18127A152JAT2A
KYOCERA AVX 18127A152JAT2A
1500pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A152JAT2A Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
18127A152JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V