18127A122JAT2A
Mfr.Part #
18127A122JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1200pF
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Thickness :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Published :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
18127A122JAT2A
KYOCERA AVX 18127A122JAT2A
1200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A122JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
18127A122JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V