18127A121JAT2A
Mfr.Part #
18127A121JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Weight :
26.988746mg
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
120pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2mm
Datasheets
18127A121JAT2A
KYOCERA AVX 18127A121JAT2A
120pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A121JAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
18127A121JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V