18127A102KAT2A
Mfr.Part #
18127A102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000pF
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.5mm
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Published :
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.016mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
18127A102KAT2A
KYOCERA AVX 18127A102KAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A102KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18127A102KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V