18127A102JAT2A
Mfr.Part #
18127A102JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Length :
4.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
1.27mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1000pF
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Weight :
26.988746mg
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Published :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Datasheets
18127A102JAT2A
KYOCERA AVX 18127A102JAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A102JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
18127A102JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V