18126D476MAT2A
Mfr.Part #
18126D476MAT2A
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1812
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Coefficient :
X5R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
47μF
Length :
4.5mm
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X5R
1812 (4532 Metric)
Height :
110μm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.016mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
18126D476MAT2A
KYOCERA AVX 18126D476MAT2A
47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18126D476MAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
18126D476MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V